Hurá na hrady

S naší třídou rádi podnikáme školní exkurze do Českého ráje. Během maturitního týdne nastal vhodný čas jeden takový výlet uspořádat a volba tentokrát padla na Trosky a Kost.

Náš dopravní prostředek přijel už v brzkých ranních hodinách. Tím pro nás započal výlet, i když bohužel za deštivého počasí. Zhruba po hodině jízdy jsme dorazili na Kost, kde nás uvítala milá průvodkyně, která nám nejprve ukázala rozlehlý areál hradu. Na úvod jsme se dozvěděli celou řadu místních zajímavostí, například fakta o jamkách ve zdivu, které byly využívány během stavby zdí. Dále nám představila rod Kinských a jeho dlouhou historii. Za poměrně zajímavou informaci pokládám, že pan Giovanni Kinský dal Borgo vlastní tento hrad do současnosti. V paláci jsme navštívili místnost, která ukrývala zbraně různých velikostí i váhy. Také nás zaujala „hradní pošta“ přenášející zvuk stěnami, když jsme do nich mluvili. Na místě jsme samozřejmě provedli test, kterým jsme si to oveřili.

Po občerstvení jsme se jeli podívat na zvony do Rovenska pod Troskami. I když byl zvoník nemocný, dozvěděli jsme se o dlouholeté tradici, která zde stále přetrvává. Tyto krásné výtvory zvonařských mistrů přečkaly dokonce i druhou světovou válku. Tehdy unikly roztavení pro válečné účely především díky své jedinečnosti, neboť se zvony houpou šlapáním.  

Na úplný závěr jsme ještě vyrazili na Trosky, kde jsme vystoupali na věže Babu a pod Pannu. I když jsou tyto monumenty dnes již pouhými zříceninami, stále nabízejí unikátní výhledy do krajiny, na které jen tak nezapomenete.

[Adéla Vachoušková, SEKUNDA]