I spisovatelé byli „jen“ lidmi…

Jaký vztah měl Vrchlický k ženám? Opravdu umíral Sládek za zamřížovanými okny? Měl Josef Holeček v noci svůj dlouhý plnovous na peřině, či pod poduškou? A koho opravdu zajímalo, co a jak se hraje v Národním divadle? To byly některé z otázek, na které přinesl odpověď pan Jiří Hubáček, doktorand z Ústavu české literatury a komparatistiky z FF UK.

Ve čtvrtek 16. září 2021 pojednal náš host o (nejen) literárním životě poslední třetiny 19. století v českých zemích. Žáci septimy a někteří žáci z oktávy tak dostali možnost vyslechnout výklad z rodokmenu vysokoškolských přednášek, které – jak známo – se často dosti odlišují od těch středoškolských. Bez přehršle výukových pomůcek, učebnic a prezentací získali žáci neschematické informace, něco, co by se ve středoškolských podkladech sotva objevilo.

Jedním z klíčových momentů přednášky byl právě osobní a veřejný život spisovatelů té doby. Kromě zmíněného Vrchlického byla řeč i o Jiráskovi či Zeyerovi. Všechny tyto osobnosti formovala doba, v níž žili. Pro nás, kteří jsme zakotveni v 21. století, se zdá tato látka zaprášená, dávno minulá a nezajímavá. Pokud se ale pokusíme nahlédnout hlouběji a pochopit životy a tvorbu těchto spisovatelů, uvidíme, že byli také „jenom“ lidé (anebo možná právě lidé).

Anna Císlerová