České himálajské dobrodružství

Titul tohoto článku, vypůjčený z názvu knihy Marka Holečka, uvedl nejen přednášku o Indii, ale bude také provázet celou expedici na Mount Everest. Tercie našeho gymnázia si totiž během tohoto školního roku prožije příběh horolezců, a to i přesto, že neopustí hranice České republiky. Aby se studenti dokázali vcítit do role dobrodruhů a aby nasáli atmosféru vysokohorských oblastí, přišel na naši školu pan Martin Tumpach, který jim vyprávěl o svých zážitcích z Indie.

Přednáška proběhla ve čtvrtek 30. září 2021. Náš přednášející, krajinný inženýr a cestovatel, představil svoji cestu po Indii. Vyprávěl o zvláštnostech tamějších končin, o kuchyni, která se značně odlišuje od té evropské, i o nebezpečích, jež na skupinku Čechů čekala. Nejvíce žákům utkvěla zřejmě historka o povodních, které uvěznily cestovatele v horském městečku, odkud je zachránily teprve vrtulníky.

Co si z vyprávění mohli odnést sami žáci pro svoji třídní výpravu? Především to, že ne vždy záleží na fyzické zdatnosti, zvláště pokud jde o výškovou nemoc, a že plány, které si lidé vytvoří, nemusí klapnout – všechno, co skupina Martina Tumpacha prožívala, bylo jinak, než čekali, chtěli a zamýšleli. Navzdory nejistotě – vzhůru za dobrodružstvím!

Anna Císlerová